שיעור בתקשורת (2)

שיעור בתקשורת (2)

בעקבות פרסום הכתבה ב-The Drinks Explorer אתמול, העביר לי מנכ"ל יקב היוצר גיא אדרי תגובה חדשה ואני מביא אותה כלשונה:

"חלק מייצור הבקבוקים הוא כמובן גם מיץ ענבים. היקב לא מעוניין לחלוק נתונים עסקיים נוספים. לגבי הסכם יצוא לארה"ב: מי שמטיל ספק יוכל לבחון בסוף תקופת ההסכם".

צר לי, אבל איש לא ביקש ממך, מנכ"ל היוצר, "לחלוק נתונים עסקיים נוספים", בסך הכול התבקשת לאשר או לא לאשר את הפרסומים החוזרים ונשנים שלך עצמך בדבר הסכם ליצוא יין לארה"ב בסכום של 3 מיליון דולר בשלוש שנים. אכן, יש גורמים בתקשורת היין שמעתיקים ומדביקים כל הודעה לעיתונות בלי לבדוק (לפעמים עם שגיאות כתיב שהיו במקור), אבל לא כולם נוהגים כך ולא כולם עוסקים בתכניות עסקיות ובעתידנות אלא בעובדות. אני מציע לך להיעזר באנשי מקצוע של ממש כדי לקדם את קשרי העיתונות של החברה שאתה מנהל בדיוק כמו שאתה בוחר אנשי מקצוע לייצור יין.

הכתבה שפורסמה אתמול:

זה אמנם סיפור קטן, אבל מי שמתכוונים לעסוק בתקשורת בעידן טראמפ יכולים להפיק ממנו כמה תובנות. יקב היוצר (ארזה) פרסם לפני כמה שבועות הודעה לעיתונות ואחר כך "פימפם" אותה אין ספור פעמים בפייסבוק וזו לשונה:

היוצר"גאווה ישראלית ! מנכ"ל יקב היוצר Guy Edri ומנכ"ל ALLIED IMPORTERS חתמו על הסכם מסחרי בו ישווק יין היוצר ברחבי ארה"ב במיליוני דולרים ! לאחרונה חתמו מנכ"ל היקב גיא אדרי ומנכ"ל Allied Importers USA, חברת הפצת אלכוהול מובחר מכל העולם, על הסכם מסחרי הכולל שיווק של יינות היוצר במחזור של 3 מיליון דולר ב 3 השנים הקרובות".

טוב, זה מסוג הידיעות שלא ממש מעניינות אותי כמבקר יין וכהילים, אבל בכירים בענף היין פנו אלי כאל עיתונאי המסקר 20 שנה את הענף והביעו תמיהה על הדיווח. לדבריהם מדובר בכמויות יין ובסכומים לא סבירים, ייצוא של עשרות מכולות…

פניתי לקבלת הבהרה אל משרד יחסי הציבור המייצג את יקב היוצר אך לא זכיתי למענה. פנייה ישירה ליקב העלתה את התגובה הבאה: "כמובן שהיקב לא יפרט נתונים עסקיים. עדיין שוק תחרותי 😊". אז אם לא מפרטים "נתונים עסקיים" מדוע מציפים את התקשורת ואת הרשתות החברתיות בנתונים עסקיים? ואם כבר פרסמתם ורצתם לספר לחבר'ה אז רצוי שתבהירו, נכון או לא נכון?

לפני שקיבלתי את תגובת היקב הגיעה תגובה מעניינת, מקצועית ומנומסת מ-Shai Ghermezian מחברת אלייד האמריקנית. הוא מאשר את דבר ההתקשרות עם היוצר ומוסיף: "מדיניות החברה היא שאיננו חושפים סכומים או כמויות בעסקאות עם הספקים שלנו". אז אולי האמריקנים התלהבו פחות מן החשיפה ששלהבה את כותבי הפוסטים מטעם היוצר…

צילום: : סטודיו BB&A

Comments are closed.